خانه » مطالب مذهبی و احکام دینی » احکامی مربوط به سحر و شعبده و احضار ارواح و جن و هیپنوتیزم
loading...

احکامی مربوط به سحر و شعبده و احضار ارواح و جن و هیپنوتیزم

احکامی مربوط به سحر و شعبده و احضار ارواح و جن و هیپنوتیزم

احکامی مربوط به سحر و شعبده و احضار ارواح و جن و هیپنوتیزم

مذهبی:ممکن است شما هم در مورد سحر و یا احضار ارواح چیزهایی شنیده باشید که برخی مدعی هستند به انجام اینگونه کارها آگاهی دارند  در اینجا احکامی در رابطه با این موضوع قرار داده شده است(لطفا برای اطلاع از احکام دینی خود فقط به این مطالب اکتفا نکنید و به مرجع تقلید خود رجوع کنید)

این مطالب از پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) در این پست قرار داده شده است.
س ۱۲۳۰: یادگرفتن و یاددادن و دیدن شعبده و اقدام به بازیهایی که همراه با تردستی هستند، چه حکمی دارد؟
ج:  یاددادن و یادگرفتن شعبده‌ای که از انواع سحر باشد، حرام است، ولی بازیهایی که همراه با سرعت حرکت و تردستی هستند و از انواع سحر محسوب نمی ‏شوند، اشکال ندارد.
س ۱۲۳۱: آیا آموختن علم جفر و رمل و زیج‏ها و علوم دیگری که از امور غیبی خبر می‏دهند، جایز است؟
ج:   آنچه از اين علوم در حال حاضر نزد مردم است، غالباً تا اين حد که موجب   يقين و اطمينان به کشف امور غيبى و خبردادن از آنها شوند، قابل اعتماد نيستند، ولى آموختن علومى مانند جفر و رمل به‌طور صحيح اشکال ندارد به شرطى   که مفسده‏اى بر آنها مترتّب نشود.
س ۱۲۳۲: آیا یاد گرفتن سحر و عمل به آن جایز است؟ و آیا احضار ارواح و ملائکه و جن جایز است؟
ج:   علم سحر و يادگرفتن آن حرام است مگر آنکه به منظور غرض عقلايى و مشروع   باشد وامّا احضار ارواح و ملائکه و جن، برحسب اختلاف موارد و وسائل و   اغراض، احکام مختلفى دارد.
س ۱۲۳۳:   مراجعه مؤمنین به بعضی از کسانی که از طریق تسخیر ارواح و جن اقدام به   معالجه می‏کنند، با توجه به اینکه یقین دارند که آنها فقط کار خیر انجام   می‏دهند چه حکمی دارد؟
ج: اين کار فى‏نفسه اشکال ندارد، مشروط بر اينکه از راههايى که شرعاً حلال هستند، اقدام شود.
س ۱۲۳۴: آیا فالگیری از طریق سنگریزه و کسب درآمد با آن جایز است؟
ج: اخبار به کذب جايز نيست.
س ۱۲۳۵: آیا هیپنوتیزم جایز است؟
ج: اگر به منظور غرض عقلايى و بارضايت کسى که مى‏خواهد هيپنوتيزم شود صورت بگيرد و همراه با کار حرامى هم نباشد، اشکال ندارد.
س۱۲۳۶: عدّه‏ای نه به قصد درمان بلکه به منظور نشان دادن قدرت روحی انسان مبادرت به هیپنوتیزم می‏کنند، آیا این عمل جایز است؟ آیا افرادی که در این زمینه صاحب تجربه هستند ولی متخصّص آن نیستند، جایز است اقدام به این کار کنند؟
ج: به‌طور کلى يادگيرى هيپنوتيزم و استفاده از آن به غرض عقلايى حلال و قابل ملاحظه اشکال ندارد به شرط اينکه با رضايت و موافقت کسى باشد که مى‏خواهد به خواب مصنوعى برود و ضرر معتنابهى هم براى او نداشته باشد.

احکامی مربوط به سحر  و شعبده و احضار ارواح و جن و هیپنوتیزم

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*