خانه » داعش » اخبار داعش » قاچاق و فروش آثار باستانی به وسیله داعش
loading...

قاچاق و فروش آثار باستانی به وسیله داعش

قاچاق و فروش آثار باستانی به وسیله داعش

قاچاق و فروش آثار باستانی به وسیله داعش

اخبار داعش :یکی از راه های درآمد گروه تروریستی داعش از راه قاچاق و فروش آثار باستانی می باشد. روسیه بعد از اعلام قاچاق نفت داعش از طریق ترکیه این بار هم اعلام کرد داعش این آثار را در ترکیه می فروشد.

فرستاده روسیه در سازمان ملل روز گذشته (چهار شنبه) طی نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد: طبق اسنادی که در اختیار دارد، گروه تروریستی داعش، سالانه در آمدی بالغ بر ۲۰۰ میلون دلار از طریق انتقال غیرقانونی آثار باستانی و عتیقه جات، به دست می آورد.

«ویتالی چورکین» در این نامه آورده است: حدود ۱۰۰ هزار میراث فرهنگی که دارای ارزش جهانی است و نیز ۴۵۰۰ سایت باستانی که برخی از آنها توسط یونسکو در لیست میراث جهانی قرار دارند، در مناطق تحت کنترل داعش قرار گرفته است.

سودی که از طریق فروش غیرقانونی این اشیاء تاریخی و قیمتی عايد داعش می شود، سالانه مبلغی بالغ بر ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلون دلار است.

به نوشته این مقام بلند پایه روسی، تنها کسانی حق استخراج و فروش این عتیقه جات را دارند، که از سوی داعش مورد تایید واقع شوند و مقصد عمده این عتیقه جات و آثار باستانی، شهر غازی عینتاپ ترکیه است که در آنجا در مزایده های غیرقانونی به دلالان فروخته شده و پس از آن در فروشگاه های مجازی عتیقه جات به فروش می رسند.

در بخش دیگری از این نامه همچنین ادعا شده است که گروه تروریستی تکفیری داعش، طلاها و مسکوکات عتیقه، به شهرهای ازمیر، مرسین و آنتالیای ترکیه منتقل می کند و در آنجا از روی، بدل آنها ساخته و به جای نسخه اصلی به فروش می رسند.

این نامه در حالی از سوی مقامات روسی منتشر شده است که داعش به محض ورود به شهرهای باستانی، با ادعای مبارزه با مظاهر شرک، اقدام به نابودی برخی ابنیه تاریخی و باستانی می کند.

ولی طبق این نامه، همین گروه تروریستی، در مواردی که منافع خود اقتضاء می کند، از اصول خود دست برداشته و برای رسیدن به مقاصد شوم خود، اقدام به قاچاق عتیقه جات و آثار منحصر به فرد باستانی از سوریه و عراق به کشور های دیگر می کند.

روسیه اولین کشوریبود که از قاچاق نفت توسط داعش به داخل خاک ترکیه پرده برداشت و اکنون نیز یکی دیگر از اعمال غیرقانونی این گروه تروریستی را فاش ساخته است.

داعش

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*