خانه » داعش » اخبار داعش » تهدید مناطقی از عراق از جمله پایتخت توسط سد موصل
loading...

تهدید مناطقی از عراق از جمله پایتخت توسط سد موصل

تهدید مناطقی از عراق از جمله پایتخت توسط سد موصل

تهدید مناطقی از عراق از جمله پایتخت توسط سد موصل

اخبار داعش :همانطور که میدانید حضور داعش در عراق مشکلات زیادی را برای این کشور ایجاد کرد از جمله تعمیر سد موصل که با حضور داعش نعمیر آن عقب افتاد و حالا خبرهایی از تهدید مناطقی از عراق از جمله پایتخت توسط سد موصل منتشر شده است.

به گزارش میهن گرام :سفارت آمریکا در بغداد در نامه ای به اتباع آمریکایی در عراق، به آن ها اعلام کرد که در صورت شکستن سد تولید برق نزدیک شهر موصل، فاجعه ای خطرناک و بی سابقه رخ خواهد داد و آنها باید برای ترک فوری عراق آمادگی باشند.

تعمیر و صیانت این سد، در سال ۲۰۱۴ و پس از اشغال شهر موصل توسط عناصر داعش، متوقف شد.

سفارت آمریکا در این نامه، تاکید کرد که شکستن سد، به مرگ یک و نیم میلیون از ساکنانِ کرانۀ دجله منجر خواهد شد، و موصل که بزرگ ترین شهر عراق است، در مدت چند ساعت ۲۱ متر زیر آب خواهد رفت.

به گفتۀ مسؤولان، ساکنان موصل و تکریت، برای رسیدن به مناطق امن، باید به شش کیلومتری رود دجله بروند.

بر پایه این گزارش، احتمال دارد که شکستن سد، شهرهایی نظیر سامرا و بغداد را نیز زیر آب ببرد، اما فاصلۀ رسیدنِ آب به این دو شهر، ۲۴ تا ۷۲ ساعت خواهد بود.

در نامۀ سفارت آمریکا با بیان این که “اطلاعات مشخصی دربارۀ قطعی بودن احتمال شکستن سد وجود ندارد” خاطر نشان شده است که این نامه، جهت بررسی راه های خروج فوری از عراق به اتباع این کشور ارسال شده است.

این درحالی است که “حیدر العبادی” نخست وزیر عراق یک شنبه گذشته با تاکید بر این که تدابیر احتیاطی لازم در قبال چنین مساله ای اتخاذ شده است، احتمال شکستن سد را بسیار کم اعلام کرد.

تسلط عناصر داعش بر سد موصل در سال ۲۰۱۴ همگان را از احتمال شکستنِ آن به منظور زیر آب رفتن موصل و بغداد و کشتن صدها هزار تن از مردم بیمناک کرد، اما نیروهای عراقی، دو هفته بعد توانستند سد را از داعش پس بگیرند اما عملیات صیانت و ترمیم سد متوقف شد.

دولت عراق، قراردادی فوری را با یک شرکت ایتالیایی در خصوص تعمیرات سد موصل امضا کرده است.

این سد، از زمان احداث در دهه هشتادِ قرن گذشته، عیب هایی اساسی داشت و برای برجا ماندن، نیازمند ترمیمِ مستمر است.

وزیر منابع آبی عراق، ماه گذشته احتمال شکستن سد را یک در هزار اعلام و تاکید کرد که راه حل مشکل این سد، ایجاد سد جایگزین یا ایجاد دیواره محافظِ آن در عمق زیرسازی است.

داعش

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*