خانه » داعش » اخبار داعش » نگرانی هند و چین از نفوذ داعش در افغانستان
loading...

نگرانی هند و چین از نفوذ داعش در افغانستان

نگرانی هند و چین از نفوذ داعش در افغانستان

نگرانی هند و چین از نفوذ داعش در افغانستان

اخبار داعش :طی روزهای اخیر با شکست های داعش در عراق و سوریه این گروه تروریستی در حال نفوذ به سایر کشورها می باشد که دو کشور پرجمعیت هند و چین نیز جزو این کشورها می باشد که موجب نگرانی آنها از نفوذ گروه تروریستی تکفیری داعش در افغانستان شده است.

به گزارش میهن گرام :«بشیر بیژن» کارشناس مسائل سیاسی افغانستانی، با تبیین نگرانی هند و چین از نفوذ داعش در افغانستان، طالبان را پروژه منتفی غرب دانست و با تأکید بر اینکه رویکرد روسیه در قبال طالبان تغییر کرده، گفت: احتمال تسلیح این گروه توسط دولت مسکو وجود دارد.

بیژن با اشاره به خبرهای پراکنده مبنی بر همسویی روسیه و شبه‌نظامیان طالبان در مسئله طالبان به‌ویژه گروه داعش آن را امری محتمل دانست و تأکید کرد: این همسویی پس از آن است که طالبان به عنوان پروژه منتفی از سوی غرب شناخته شده است.

وی تصریح کرد که با توجه به نفوذ داعش در افغانستان که خطری برای کشورهای مشترک‌المنافع روسیه است و از سویی نیاز طالبان به یک حامی، نشان می‌دهد که تمایل برای دیدار رهبران طالبان با سران روسیه از سوی ۲ طرف بوده و اینکه چه کسی برای نخستین بار درخواست دیدار داشته از هر طرف ممکن است.

این کارشناس افغانستانی با تأکید بر تغییر رویکرد مسکو در قبال دولت کابل با اشاره به سابقه مبارزه روس‌ها همزمان با ایران و هند در برابر شبه‌نظامیان طالبان، گفت: طالبان آن زمان برای اعتقادات خود می‌جنگیدند اما اکنون برای کسب منافع اقتصادی در حال جنگ و نبرد هستند.

وی با بیان اینکه همکاری طالبان با مسکو می‌تواند در بخش جلوگیری از نفود داعش در آسیای مرکزی باشد، تأکید کرد: احتمال تسلیح طالبان از سوی دولت روسیه موجود است و از سویی هم ۹ ولایت شمالی می‌تواند برای استقرار طالبان مناسب باشد، گفت: با دسترسی شبه‌نظامیان طالبان به این ولایت‌ها آنان توانایی جلوگیری از نفود داعش در کشورهای مشترک‌المنافع روسیه را خواهند داشت.

بشیر بیژن با اشاره به رقابت ۵۰ ساله مسکو و واشنگتن در منطقه و جهان، گفت: همسویی طالبان و مسکو برای واشنگتن تازگی ندارد و این ۲ رقیب از بازی‌های همدیگر به خوبی سر در می‌آورند اما این موضوع نمی‌تواند مانع جنگ نیابتی غرب و شرق در افغانستان شود.

این کارشناس افغانستانی با بیان اینکه نقش پاکستان در این میان تنها ابزار است، گفت: در بازی غرب و شرق اسلام‌آباد از آغاز تا کنون نقش ابزاری داشته است.
منبع:مشرق

داعش

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*